• JEZIORO
  POWIAT KOSZALIŃSKI
  INFORMACJE O TWOIM POWIECIE
 • STAROSTWO
  STAROSTWO POWIATOWE
  ul. Racławicka 13
 • WIATRAKI
  POWIAT KOSZALIŃSKI
  INFORMACJE O TWOIM POWIECIE
 • ZABYTKI
 • ZABYTKI C.D.
 • ZBIÓR POWIAT

Aktualności


Blisko 9-milionowe wsparcie rządowe. Pieniądze na drogi gminne i powiatowe

Blisko 9-milionowe wsparcie rządowe. Pieniądze na drogi gminne i powiatowe

01.08.2018 | Dodał: sylwia.wozniak@powiat.koszalin.pl

Całkowity koszt inwestycji w czterech powiatach to około 18 mln zł. We wtorek (31 lipca) wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz podpisał cztery umowy w ramach tegorocznej edycji Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 -2019.

 

Beneficjentami są samorządowcy z powiatów: kołobrzeskiego i koszalińskiego oraz z gmin: Postomino i Kołobrzeg. Zyskali łącznie 8 mln 852 tys. zł.

 

- Bez infrastruktury drogowej nie ma inwestycji i rozwoju regionu - stwierdził wicewojewoda Marek Subocz.

 

W powiecie koszalińskim przebudowana zostanie droga 2,5-kilometrowa Niekłonice - Konikowo za ponad 5,5 mln zł, a dotacja rządowa wynosi ok. 3 mln zł. Tyle samo dofinansowania otrzyma gmina Postomino na modernizację drogi Wilkowice - Staniewice o długości 3 km, a całość robót warta 6,3 mln zł. W powiecie kołobrzeskim przebudowany będzie półkilometrowy odcinek ulicy Karlińskiej w Gościnie za ponad 3,1 mln zł z dotacją około 1,42 mln zł. Zaś w gminie Kołobrzeg 500-metrowa ulica Nadmorska w Grzybowie, która będzie wykonana za 3 mln zł, przy dotacji blisko 1,48 mln zł.

 

- Drogi to droga do sukcesu - przekonywał zebranych Czesław Hoc, europoseł Prawa i Sprawiedliwości z Kołobrzegu.

 

Kwota dotacji z budżetu państwa, tak jak rok temu, wynosi 44,5 mln zł. Złożonych zostało 86 wniosków o dofinansowanie, ale zakwalifikowano jedynie 22 zadania na przebudowę 15,7 km dróg gminnych i 12 na poprawę 21,7 km dróg powiatowych. Łączny koszt realizacji to 105 mln zł.

 

Tekst i fot. (m)

 

Droga z Niekłonic do Konikowa jest ponadlokalna i znajduje się w fatalnym stanie technicznym, a stanowi główną trasę dojazdową mieszkańców do Koszalina i Świeszyna, gdzie znajdują się urzędy, szkoły, przedszkola, ośrodki zdrowia i zakłady pracy gminy. Umowę podpisali (od lewej): starosta koszaliński Marian Hermanowicz, wicewojewoda Marek Subocz, wicestarosta Dariusz Kalinowski i skarbnik powiatowy Agnieszka Kowalska.