• JEZIORO
  POWIAT KOSZALIŃSKI
  INFORMACJE O TWOIM POWIECIE
 • STAROSTWO
  STAROSTWO POWIATOWE
  ul. Racławicka 13
 • WIATRAKI
  POWIAT KOSZALIŃSKI
  INFORMACJE O TWOIM POWIECIE
 • ZABYTKI
 • ZABYTKI C.D.
 • ZBIÓR POWIAT

Aktualności


Finał na PGE Narodowym już o krok – znamy mistrzów województwa zachodniopomorskiego

Finał na PGE Narodowym już o krok – znamy mistrzów województwa zachodniopomorskiego

17.04.2018 | Dodał: joanna.lipska@powiat.koszalin.pl

Trzy pełne sportowych emocji dni były potrzebne do wyłonienia najlepszych piłkarskich drużyn województwa zachodniopomorskiego w kategoriach wiekowych U-8, U-10 oraz U-12. W rozegranym w dniach 11-13 kwietnia finale wojewódzkim XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zwycięstwa odniosły: R-Football Goleniów i Orzeł 2010 Wałcz w kategorii U-8, UKS 71 Volley Szczecin i UKS Olimpia Szczecin w kategorii U-10 oraz SP 7 Koszalin i UKS Olimpia Szczecin wśród dzieci do lat 12. Już na przełomie kwietnia i maja drużyny do lat 10 i 12 będą reprezentowały nasze województwo podczas Finału Ogólnopolskiego w Warszawie, gdzie staną przed szansą zagrania na stadionie PGE Narodowym.

 

Finałowe zmagania odbyły na terenie Stadionu MOSiR w Szczecinku. Dla występujących w nich najzdolniejszych młodych piłkarzy i piłkarek z regionu były one kontynuacją drogi z podwórka na stadion, która rozpoczęła się jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. W Szczecinku na uczestników rozgrywek czekały nagrody oraz zabawa w najlepszym sportowym wydaniu. Pierwszego dnia do rywalizacji przystąpiły zespoły kategorii U-12, drugiego kategorii U-10, a trzeciego najmłodsze dzieci do lat 8.

 

Przyjeżdżając na finały w województwie zachodniopomorskim organizatorzy turnieju doskonale wiedzą, że mogą spodziewać się żywiołowego dopingu kibiców. Wszystko za sprawą licznej i głośnej grupy rodziców zawodniczek UKS Olimpii Szczecin. Fani, a zarazem opiekuni młodych piłkarek od kilku lat wzorowo pokazują, jak rodzic może zaangażować się w życie sportowe swojej pociechy. Nie inaczej było i w Szczecinku. Grupę w kategorii U-12 wspierała około 20 osobowa grupa, zaopatrzona w specjalnie przygotowane na turniej koszulki, biało-niebieskie czapki, szaliki, a nawet bęben. Nie może więc dziwić, że niesione dopingiem dziewczyny dotarły aż do finału. A w nim, po dramatycznym spotkaniu i serii rzutów karnych ostatecznie zwyciężyły, sięgając po złote medale i bilety do Finału Ogólnopolskiego w Warszawie.

 

Głównym inicjatorem tak zorganizowanego dopingu był na samym początku działalności pan Grzegorz Rybiński. I to właśnie jego córka, Zuzia Rybińska, była jedną z najlepszych piłkarek turnieju w Szczecinku. Grająca z numerem 7 dziewczynka wyróżniała się dobrym dryblingiem, kontrolą piłki i strzałem. Jak twierdzi jej tata, wciąż rozwija się, by jeszcze podnieść swój poziom. – Od jakiegoś czasu zaczęła pracować nad poprawą słabszej, lewej nogi. I widać tego pierwsze efekty – zauważa. Kiedy w finałowej serii rzutów karnych nadeszła jej próba, Zuzia wykazała się dużym opanowaniem. Piłka po jej strzale wylądowała w siatce, czemu towarzyszyła euforia koleżanek i kibiców. Liczną rodzinę UKS Olimpii czekają teraz trudne kwestie logistyczne do rozwiązania – przede wszystkim rezerwacja noclegów w Warszawie!

 

Ten sam „problem” czeka także rodziców Kuby Zawadzkiego z drużyny UKS 71 Volley Szczecin. As zwycięzców w kategorii U-10 to jeden z najbardziej wszechstronnych zawodników, którzy mieli już okazję zaprezentować się na Finałach Wojewódzkich tej edycji Turnieju. Na boisku był wszędzie tam, gdzie najbardziej potrzebował go trener. W półfinale dwukrotnie wybił piłkę z linii bramkowej, ratując swój zespół. Gdy w finale przez dłuższy czas utrzymywał się bezbramkowy rezultat, wystarczyło przesunąć go wyżej, by strzelił dwa z trzech goli dla swojej drużyny. Gołym okiem widać, że młody chłopiec dobrze się ustawia, widzi sporo na boisku i potrafi minąć z piłką rywala. Gdyby w finale miał więcej szczęścia, skompletowałby hattricka. Niestety, piłka po jego strzale z rzutu wolnego ze znacznej odległości wylądowała na poprzeczce. Tytuł najlepszego gracza turnieju był jak najbardziej zasłużony.

 

Jedną z najpiękniejszych rzeczy w piłce nożnej są niespodzianki sprawiane przez maluczkich, na których nikt nie stawia. Taką niespodzianką było na pewno dotarcie do finału w kategorii U-12 drużyny z SP 8 w Policach, co sam przyznaje ich trener, Błażej Potocki. – Nie jestem nawet trenerem – poprawia. – Jestem tylko ich nauczycielem. Część chłopaków trenuje w klubach, ale nie mieli okazji zbytnio się ze sobą zgrać, więc przyjechaliśmy dobrze się bawić. Wyjście z grupy było naszym celem, bez wywierania zbędnej presji – podkreśla. Jak w takim razie grupie tych zawodników udało się zajść tak daleko? – Staram się dbać bardziej o sferę motywacyjną. Na wyobraźnię chłopców działa fakt, że miałem przyjemność chodzić do jednej klasy liceum z Łukaszem Fabiańskim. Staram się ich motywować, stawiając jego karierę jako przykład – wyznaje.

 

Przykład pana Błażeja pokazuje, jak pozytywną rolę w podejściu do sportu dzieci może i powinien mieć trener. Podkreślił to też w rozmowie z nami Henryk Wawrowski, były piłkarz, srebrny medalista z IO 1976 w Montrealu. – Po tegorocznej edycji turnieju w zachodniopomorskim mogę stwierdzić, że następuje poprawa w relacji na linii zawodnicy-trenerzy. Szkoleniowcy pozytywnie wspierają młodych piłkarzy, unikają krzyku. Udzielają im wskazówek, ale też dają samodzielnie podejmować decyzje – zauważa.

 

Około 7 minut – tyle trwa przeprawa promem, będąca koniecznością dla mieszkańców wyspy Uznam, na której położona jest lewobrzeżna część Świnoujścia. Na turnieju w Szczecinku zjawiły się cztery drużyny z tego miasta. Są to więc jedyne cztery drużyny spośród ponad 1500 biorących udział w tym etapie turnieju, które musiały przepłynąć część swojej drogi na miejsce rozgrywek Finałów Wojewódzkich.

W trwającej XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” po raz drugi w historii nagradzane są postawy godne naśladowania. „Zieloną Kartką Fair Play” obdarowani mogą zostać trenerzy, zawodnicy oraz kibice, którzy podczas sportowej rywalizacji wykażą się wzorowym zachowaniem zgodnym z zasadami gry fair (może to być np. przyznanie się do przewinienia, którego nie zauważy sędzia). Organizatorzy rozgrywek na stronie internetowej Turnieju opublikują listę drużyn odznaczonych „Zieloną Kartką”. Arbitrzy w Szczecinku pokazali ją aż 21 razy.

 

Klasyfikacja generalna

Kategoria

Chłopcy

Dziewczynki

U-8

 1. R-Football Goleniów
 2. SP 17 Gwardia Koszalin
 3. UKS 71 Volley Szczecin
 4. SP 3 Choszczno
  1. Orzeł 2010 Wałcz
  2. UKS Victoria SP 2 Sianów
  3. SP Kościernica
  4. Orzeł Bierzwnik

Najlepszy bramkarz

Stanisław Strugała, SP 17 Gwardia Koszalin

Zuzanna Stefek, SP Kościernica

Najlepszy zawodnik

Kamil Szwed, R-Football Goleniów

Milena Waleńska, UKS Victoria SP 2 Sianów

Król strzelców

Kacper Piórkowski, UKS 71 Volley Szczecin

Oliwia Pecio, Orzeł 2010 Wałcz

U-10

 1. UKS 71 Volley Szczecin
 2. AMO Szczecin
 3. Football Academy Szczecin
 4. SP 18 Koszalin
 5. UKS Olimpia Szczecin
 6. UKS Lubiana
 7. UKS Victoria SP 2 Sianów
 8. Orzeł 2010 Wałcz

Najlepszy bramkarz

Hubert Sinecki, Football Academy Szczecin

Kamila Bomba, UKS 2010 Wałcz

Najlepszy zawodnik

Jakub Zawadzki, UKS 71 Volley Szczecin

Noemi Zienterska, UKS Olimpia Szczecin

Król strzelców

Jóźwiak (?), AMO Szczecin

Lena Świrska, UKS Lubiana

U-12

 1. SP 7 Koszalin
 2. Ósemka Police
 3. MUKS Żaki Szczecin
 4. SP 3 Choszczno
 5. UKS Olimpia Szczecin
 6. UKS Victoria SP 2 Sianów
 7. Czwórka Świnoujście
 8. UKS SP Orzeł 2010 Wałcz

Najlepszy bramkarz

Bartosz Jasik, MUKS Żaki Szczecin

Amelia Muszyńska, UKS Olimpia Szczecin

Najlepszy zawodnik

Mikołaj Tudruj, SP 7 Koszalin

Weronika Pilarska, UKS Victoria SP 2 Sianów

Król strzelców

Alan Kurek, Ósemka Police

Oliwia Wolanin, Czwórka Świnoujście

 

WIELKI FINAŁ I NAGRODA GŁÓWNA

 

Finały wojewódzkie to ostatni etap rywalizacji drużyn w najmłodszej kategorii wiekowej. Z kolei zwycięzcy w kategoriach U-10 i U-12 będą reprezentowali swoje województwa podczas Finału Ogólnopolskiego, który w dniach 29 kwietnia – 2 maja 2018 roku odbędzie się w Warszawie. Decydujące mecze tradycyjnie już zostaną rozegrane na stadionie PGE Narodowym, tuż przed finałowym spotkaniem o piłkarski Puchar Polski i podobnie jak przed rokiem będą transmitowane na żywo w otwartych kanałach telewizji Polsat. Nagrodą dla najlepszych będzie nie tylko Puchar Tymbarku, ale także możliwość obejrzenia z wysokości trybun meczu reprezentacji Polski oraz spotkanie z idolami – reprezentantami Polski i selekcjonerem Adamem Nawałką.

 

TURNIEJ PRZYSZŁYCH REPREZENTANTÓW POLSKI

 

„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to największy piłkarski turniej dla dzieci w Europie. Głównym sponsorem rozgrywek organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej od 12 lat jest firma Tymbark, a od poprzedniej edycji brązowym sponsorem jest firma Electrolux. Celem rozgrywek jest popularyzacja sportu i aktywności fizycznej u najmłodszych oraz wyłanianie piłkarskich talentów. Do dotychczasowych edycji Turnieju łącznie zgłoszonych zostało blisko 2 miliony dzieci.  Turniej był początkiem piłkarskich karier dla ponad 50 reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych. W tym gronie znajdują się ambasador Turnieju i napastnik włoskiego SSC Napoli – Arkadiusz Milik – a także inni reprezentanci Polski: Piotr Zieliński, Tomasz Kędziora, Bartosz Bereszyński, Damian Kądzior, Marcin Kamiński czy najdroższa polska piłkarka w historii – Paulina Dudek.

 

Honorowy patronat nad XVIII edycją rozgrywek sprawuje Prezydent RP – Andrzej Duda. Patronat nad Turniejem objęły również Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

 

Szczegółowe informacje o Turnieju znajdują się na stronach: www.zpodworkanastadion.pl oraz www.laczynaspilka.pl